Bezpieczeństwo i ochrona Zakupy

Zamki do drzwi – rodzaje

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi dostępnymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle niezawodny by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wejście do naszego mieszkania. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć właściwą konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi wejściowych

Z uwagi na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się przede wszystkim zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Poza tym na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o naszą wygodę, możemy także wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich wyborze warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie napraw we własnym zakresie.