Motoryzacja Zakupy

Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Łańcuchy na koła znajdziesz na ebagaznik.pl

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach osobowych, ciężarowych, terenowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]