Sport Zakupy

Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Szukasz kantara dla konia? Sprawdź https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Tym samym powinien on pasować do kształtu i wymiarów głowy konia oraz nie powodować u niego zadrapań. Jak więc wybrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sprzedaży odnajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są rekomendowane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec dzięki nim może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia dużo wygodniejszy jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze większy komfort przynoszą kantary podszywane – przykładowo sztucznym bądź prawdziwym futrem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju wspaniale chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, wielkopolskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire lub konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]