Tematyka żywnościowa Zakupy

Ekologiczne przetwory – co znajdziesz na ich etykiecie

Kliknij tutaj, aby kupić ekologiczne przetwory.

Od prężnego rozwoju przemysłu żywieniowego, który zaczął się w XX w., artykuły konsumowane przez nas na co dzień zaczęto standardowo nasycać różnymi substancjami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz razem z rosnącym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co spożywają i jak może to oddziaływać na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni wyrobów wytworzonych z żywności eko.

Eko żywność – z upraw nie korzystających z chemicznych nawozów i pestycydów

Aby konkretny wyrób sprzedawany w Polsce mógł zwać się „eko”, musi sprostać wielu warunkom. Żywność ekologiczna oraz artykuły z niej wyprodukowane muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty przyznawane przez upoważnione do tego instytuty. Fundamentalnym jednak cechą spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że użyte do ich przygotowania warzywa oraz owoce hodowano według kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie korzystali z chemicznych nawozów ani środków protekcji roślin mogących mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre wszak nawozy powodują odkwaszenie gleby bądź zanieczyszczają wody gruntowe, a natryski pół silnymi pestycydami często skutkują obumieraniem pożytecznych pszczół. Tymczasem ekologiczna uprawa powoduje, że owoce oraz warzywa cechują się niższą zawartością metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, iż mniej tych związków przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz żywność ekologiczną? Czytaj wnikliwie informacje na etykiecie

Przetwory ekologiczne są poddawane ciągłemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym także podczas przechowywania oraz transportu. Co istotne, gdy przetwór spełnia wymogi, jego wytwórca oprócz standardowych informacji m.in. o masie netto, kraju pochodzenia ingredientów, temperaturze przechowywania, wartościach odżywczych oraz terminie przydatności do spożycia, musi także koniecznie podać numer ID organu kontrolnego niniejszy artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym jest liść ułożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Poszukując ekologicznych przetworów trzeba zatem czytać dokładnie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o zdobytych certyfikatach.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]