Zakupy

Co warto wiedzieć o szopce krakowskiej i drewnianych aniołach?

Prace sporządzane przez polskich artystów ludowych, nadzwyczaj wyraziste, ale też stosunkowonieskomplikowane w swojej strukturze, od dziesięcioleci oczarowują odbiorców. Także teraz niemal każdy Polak ma w swoim mieszkaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – rękodzieło, które kochają nie tylko turyści

Rzeźba w drewnie od wieków była ważnym elementem naszej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były w głównej mierze z religią – w siołach oraz małych miastach stawiane były tysiące kapliczek, które regionalni artyści zapełniali „świątkami”, czyli figurami religijnymi sporządzonymi z prostego w obróbce, miękkiego gatunku drzewa. I choć współcześnie rzadko buduje się tego rodzaju kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w takiej estetyce znalazły swoje miejsce jako ozdoba naszych mieszkań. Dlaczego jednak anioły? Bowiem to alegoria dobra, ochrony oraz troski. Taka statuetka od razu kojarzy się z opiekunem domowych pieleszy. Anioły z drewna wykonane w duchu sztuki wiejskiej cechują się wyrazistymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są niepowtarzalne. Nic zatem dziwnego, iż są one też jednym z ulubionych souvenirów kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – od wieków związana z Krakowem

Drugim reprezentantem polskiego rękodzielnictwa artystycznego są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są silnie związane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Wykonywane są z lekkich półproduktów, z reguły z wielokolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem naśladują charakterystyczne krakowskie zabytki. Od lat 30-tych XX w. w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich tworzeniem od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w najrozmaitszych wysokościach. Te tworzone na konkurs mogą mieć nawet kilka metrów wysokości, jakkolwiek tak samo uznane są także niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt chowają pod choinką.

Zdjęcie pochodzi ze strony szopki-anioly.pl