Sport Zakupy

Baty i palcaty jeździeckie

Więcej informacji o palcatach.

Kompletując strój jeździecki nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się również w kluczowe dodatki. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, oswajania konia czy w trakcie zawodów, nieodzowne jest zastosowanie batów i palcatów jeździeckich.

Typy batów jeździeckich

Wyróżnia się kilka rodzajów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania oraz naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – ma przeciętnie od 160 do 200 centymetrów długości i służy do zachęcenia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu do przodu, przystopowania konia bądź przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener zachowuje kontrolę nad koniem, jednocześnie będąc w bezpiecznym dystansie od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się ręki niezależnie od warunków. Na ogół są składane, jednakże w sprzedaży znaleźć można również modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 cm) i na jego końcu jest sznureczek. Wykorzystuje się go podczas treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaznaczyć, iż stosuje się go tylko wtedy, kiedy dżokej nie może wyegzekwować od zwierzęcia stosownego zachowania za pomocą sygnałów przekazywanych nogą albo dłonią.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany również szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość około 60 maksymalnie 75 centymetrów. Kończy się na ogół skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i przymusza je do konkretnego zachowania. Palcatem uderza się łagodnie konia w łopatkę, dlatego też jest on tak krótki.

Po czym poznać, że uderzenie batem lub palcatem jest zbyt silne?

Podczas jazdy baty oraz palcaty trzymamy w taki sposób, by były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w razie upadku z konia jeździec mógłby się zranić.

Palcatów i batów jeździeckich niezwykle łatwo nadużyć, toteż powinno się za każdym razem korzystać z nich z umiarem. Za silne uderzenie może przyczynić się do tego, że zamiast zareagować na komendę zwierzę będzie bardziej agresywne albo zacznie łączyć daną przeszkodę z bólem. Gdy bat albo palcat zostawił ślad na sierści zwierzęcia to znak, iż jeździec uderza bez wątpienia zbyt mocno.

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]