Zainteresowany usuwaniem blizn rogówki? Zajrzyj tutaj.
Oko jest wrażliwą częścią ciała i błyskawicznie można je uszkodzić. W rezultacie rozmaitych chorób i urazów na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, korzystając z laserowej korekcji wzroku.
Blizny rogówkowe – jakie powodują skutki?
Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą oka, która je ochrania, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki światło dostaje się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niesłychanie elastyczna i chociaż zazwyczaj delikatne jej otarcia goją się samodzielnie, nierzadko powstają zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co może być przyczyną tworzenia się blizn na rogówce? Mogą być one głównie konsekwencją urazów mechanicznych jak oparzenia, zadrapania i skaleczenia, przedostania się do oka ciała obcego bądź różnych chorób (np. kiły). Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się także na skutek niedbałego zakładania soczewek korekcyjnych. Prócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówki wskazuje kilka innych objawów, takich jak m.in. nadwrażliwość na światło, zaczerwienienie oczu oraz uczucie swędzenia gałki ocznej, zatem jeżeli ich doświadczasz rekomendujemy niezwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. W czasie wieloaspektowego badania ustali on głębokość, umiejscowienie oraz rozmiar blizn, a także doradzi w obszarze opcji ich leczenia.
Metoda PTK – likwidacja blizn rogówki
Najbardziej rozpowszechnioną dzisiaj procedurą likwidacji blizn rogówki jest zabieg PTK, przeprowadzany w większości klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Metoda PTK umożliwia eliminację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK stosuje się również do leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba nie nadwyrężać oka, stosować się dokładnie do zaleceń lekarskich i regularnie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z planem.
Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]