Wszystko o zdrowiu

O przyczynach bólu kręgosłupa i jak z nim walczyć

Więcej informacji o bólu pleców w odcinku lędźwiowym

Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym pomału zaczyna być codziennością dla sporego procenta populacji. Dziś nie jest to już niedyspozycja, z którą mierzą się wyłącznie osoby starsze. Praca w pozycji siedzącej skorelowana z nikłą aktywnością fizyczną powoduje, iż bólu tego typu doznają coraz to młodsze osoby.

Przyczyny bólu pleców

Ból pleców może mieć dużo przyczyn. Jego występowanie przykładowo w odcinku piersiowym często związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może również dawać pierwsze sygnały o rozwijaniu się zmian reumatycznych bądź schorzeń organów wewnętrznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból kręgosłupa lędźwiowego, jak również ból na wysokości łopatek często jest rezultatem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien czy więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego przykładowo z podnoszenia obiektów o dużej masie lub złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest zaniedbywany, ponieważ łagodnieje po wypoczynku, jednak może on być oznaką rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa także następstwem różnorodnych stanów zapalnych bądź urazów nieraz tak błahych, iż wracamy do nich myślą dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.

Ból kręgosłupa – co polecają specjaliści?

Bólu kręgosłupa nie wolno lekceważyć i trzeba bezzwłocznie zgłosić się na konsultację z lekarzem. Będzie on w stanie orientacyjnie rozpoznać rodzaj i źródło bólu, a w dalszej kolejności odeśle do stosownego lekarza specjalisty, który ustali najlepszą formę leczenia. Nie można jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. W tym celu specjaliści zalecają dbanie o właściwą wagę, pamiętanie o dobrej postawie, np. w czasie pracy przy biurku, jak również codzienną aktywność fizyczną. Naprężone mięśnie szyi i pleców można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami pobudza cyrkulację limfy i krwi, a także umacnia mięśnie, co łagodzi ból przeciążeniowy.

Adres firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]