Wszystko o zdrowiu

Leczenie kanałowe – jak dziś przebiega?

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym tematem. Obecnie zaś, stosując odpowiednie sprzęty i – w szczególności – skuteczne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe jest potrzebne za każdym razem, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich narzędzi, dzięki którym dentysta jest w stanie dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii uzębienia. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie sprzętów. Jakich?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując niemal całkowicie ryzyko różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie kuracji oraz poprawienie komfortu leczonego.

Refundowane leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli jest ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do lekarza dysponującego nowoczesnymi akcesoriami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w internecie.