Wszystko o zdrowiu

Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Szukasz wiadomości o leczeniu stożka rogówki Kraków? Dobrze trafiłeś!

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która w znacznym stopniu ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno ogniskuje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i ma wiele receptorów bólu, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Około trzeciej dekady życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie światła. Chorzy skarżą się też na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się także widzenie podwójne. Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We wczesnej fazie choroba jest niwelowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo okularów, później jakkolwiek potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – dostępne metody

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą rozmaitych technik. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie miopii lub astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie wyeliminuje wadę wzroku.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]