Usługi

Szkolenie z ochrony danych osobowych – program

Podstawowym oficjalnym aktem w Polsce, który dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś określa ona ten termin i mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. Według ustawy dane osobowe to każde dane, jakie pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można zatem datę urodzenia, imiona i nazwisko czy miejsce zamieszkania, ale również tak zwane dane wrażliwe – na przykład informacje o stanie zdrowia, religii czy możliwych sprawach sądowych. O ich ochronę warto zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich pozyskanie oraz wykorzystanie okazuje się banalnie łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują wyłącznie danymi ich współpracowników, pozostałe zaś mają dostęp również do danych klientów. We obu przypadkach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, gdyż po zauważeniu zaniedbań GIODO ma prawo zasądzić poważne sankcje – nie tylko pieniężne, ale w niektórych przypadkach także pozbawienia wolności.

Na czym polega szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników zarządzających takimi danymi – będą to między innymi specjaliści z sekretariatów, archiwów lub do spraw rekrutacji. W jego koszty zaliczają się również materiały dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, podczas którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, kursanci otrzymują właściwe certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.