Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Walory estetyczne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu wpływa także wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, także okna muszą być remontowane w myśl przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z wykorzystaniem kupionych w sklepach materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić te prace?
Jak odróżnić okna zabytkowe?
Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są też uchylane, a to powoduje, że niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który posiada mnóstwo atutów, ale potrzebuje częstych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.
Komu zlecić remont okien zabytkowych?
Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta wymaga wysokich kwalifikacji – ten typ okna cechuje się bowiem użyciem wielu, obecnie już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z tym, także najlepsi stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone duże kary.
Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]