Usługi

Na czym polegają badania operatorów maszyn

Chcesz dowiedzieć się, kto oferuje badania operatorów Bielsko? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź www.testypsychologiczne.com.pl.

Gdy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania ten przepisy nakładają też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa dokładnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli złą koncentracją, złym widzeniem bądź nie dość szybką reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i dlatego przeprowadzanie tego typu badań jest tak istotne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, używana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]