Motoryzacja Usługi

Myślisz o używanym samochodzie? Pamiętaj o sprawdzeniu auta przed kupnem

Kupno samochodu to spory wydatek – dla wielu z nas wiąże się więc z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Nadzwyczaj dużym ryzykiem jest nabycie pojazdu używanego – uczciwość ich właścicieli niestety w wielu przypadkach bywa na niskim poziomie, a samochód, który miał być bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, posiada „bogatą” historię i mnóstwo defektów. Niestety nie każdy z nas jest w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości przed realizacją transakcji. Sprawdzanie auta przed zakupem warto więc zlecić specjalistom.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – rzeczywisty stan techniczny

Sprawdzenie aut używanych jest niezbędne, żeby przekonać się, że pojazd faktycznie jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego aktualny właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód sprawdzi profesjonalny, godny zaufania mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedającym. W szczególności ważne okazuje się to w przypadku kupna wozu z komisu lub od pośrednika. Czasem firmy, żeby podnieść sprzedaż, mają tendencję do zatajania informacji o różnych uszkodzeniach i usterkach, które przyczyniłyby się do obniżenia ceny. Sprawdzenie auta przed kupnem gwarantuje uniknięcie takich błędów i – tym samym – ryzykownych wydatków.

Sprawdzenie auta przed kupnem – rejestry i kartoteki

Jednakowo znacząca – a może nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu szczególnie o dane o ewentualnych stłuczkachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach aut skradzionych. Sprawdzenie auta pod tym kątem umożliwia Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Przeszukiwanie ich jest odpłatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów gwarantują też dostęp do tej usługi – dzięki niej nie kupimy samochodu pochodzącego z kradzieży i unikniemy wielu innych problemów.