Technologie Usługi

Jakie czynniki wpływają na cenę druku 3D?

Uzyskaj więcej informacji o drukowanie 3D cennik.

Dostępność zlecenia wydruku 3D dowolnej makiety, prototypu czy elementów z tworzyw sztucznych znacznie obniża wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile zamierzeniem przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, na ogół decyduje się ono na zakup drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy ekspertów do ich obsługi. Z kolei jeżeli w grę wchodzi wytwarzanie elementów o ograniczonym nakładzie bądź konieczność skorzystania z modelu 3D jest epizodyczna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku podmiotom zewnętrznym. W takich przypadkach w toku opracowywania planu przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak wyliczyć cenę druku 3D?

Finalny koszt druku 3D – co ma na nią wpływ?

Na finalną cenę druku 3D wpływa mnóstwo czynników. Zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem we właściwym formacie (STEP albo STL), dzięki któremu można orientacyjnie wyliczyć koszt realizacji zlecenia. Często firma zlecająca przygotowuje tylko prototyp lub szkic projektowy. To sprawia, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z powodu konieczności przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, względnie przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego obiektu przy pomocy skanera 3D. Kolejne czynniki, które mocno wpływają na ostateczny koszt wydruku to, oczywiście, dobór samej techniki druku, jak również tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez wpływu jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to zwłaszcza od tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy kompletne wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dodatkowej obróbki (m.in. montażu dodatkowych podzespołów albo lakierowania).

Chcesz oszacować cenę druku 3D? Prześlij plik do zleceniobiorcy

Nie da się właściwie obliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, u którego postanawiamy wykonać to zlecenie. W tym celu warto przekazać jej plik do wyceny lub, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z kwestionariusza i jak najrzetelniej opisać specyfikę zamówienia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą także pomocą odnośnie wyboru materiału i techniki druku.

Adres firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]