Usługi Usługi branży budowlanej

Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

Podczas budowy każdego obiektu, bez względu na to czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania należy zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie lub w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także spowodować rozrost chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Które części budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą zwłaszcza piwnice, dachy, balkony, fundamenty i tarasy zielone, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wodą i jakiej techniki warto użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Podobnie hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Istotne jest, aby projektowanie hydroizolacji, powierzyć profesjonalnej ekipie, posiadającej wieloletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze specjalistami w czasie prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, uszczelnieniem oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.