Usługi Wszystko o zdrowiu

Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują niemiłe doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.