Usługi

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - więcej o tych usługach

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl przepisów powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Zasady badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiego reagowania, percepcja prędkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]