Usługi

Badania psychologiczne kierowców. Kto musi się im poddawać?

Jeżeli chcesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko, zajrzyj tu

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale również poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań składa się z testów inteligencji, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Uwzględniają m.in: intro- oraz ekstrawersję, psychotyzm i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po stereometr, wirometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni jedynie pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D i D+E. Przejść muszą je także osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych, a także kierowców taksówek. Trzeba podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy poddać się im tylko raz.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]