szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków
Usługi branży budowlanej

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie mogą znaleźć je inwestorzy.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z drewnianych desek albo grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może być użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – większość inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu lub drewna, jak również zestawiać dwa lub trzy surowce. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają głowice ze stalowe lub aluminiowe, narożniki, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zwykle oferują odmienne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie mądrzejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]