Usługi branży budowlanej

Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Jeśli potrzebujesz sklejki szalunkowej, zobacz tu

Deski szalunkowe to kluczowy moduł instalacji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednakże zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny obecnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane dysponują zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z częściami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]