Usługi branży budowlanej

Aby budynek był bezpieczny – o hydroizolacji ściany fundamentowej

Każdy budynek składa się z paru rodzajów ścian. Do tych o wielkim znaczeniu z całą pewnością zaliczana jest ściana fundamentowa, która niezwykle często nazywana jest zwyczajowo fundamentem. Fundament jest podwaliną nieruchomości. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przenosi je na grunt. W efekcie cała konstrukcja nieruchomości odznacza się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest więc powiązanie w sposób jak najbardziej stabilny konstrukcji budynku z gruntem. Nie trudno więc domyśleć się, że ściana fundamentowa musi zostać prawidłowo postawiona.

Ściana fundamentowa – dobre metody hydroizolacji

By ściana fundamentowa cechowała się trwałością oraz odpowiednio spełniała swoją rolę, musi zostać solidnie osłaniana przed wpływem wilgoci. Powinno się pamiętać, że mnóstwo inwestorów, architektów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie posiada dostatecznej wiedzy, która pozwala na dopasowanie właściwej metody hydroizolacji. Stosowanie nieodpowiednich materiałów hydroizolacyjnych oraz niewłaściwie dopasowany budulec sprawiają, że ściana fundamentowa może nie być odporna na działanie wilgoci. A wtedy pojawić mogą się bardzo duże problemy.

Ściana fundamentowa – najlepszy materiał oraz zasady wykonania

Doskonałym materiałem do postawienia ściany fundamentowej okazuje się być beton. Sprawdza się on zwłaszcza tam, gdzie poziom wód w gruncie jest dość wysoki. Na materiale tego typu bez żadnych kłopotów można wykonać naprawdę skutecznie działającą hydroizolację. Należy jednak wiedzieć, że jeśli w ścianie zrobiono łączenie fug, to punkty te powinny zostać osłonięte w szczególny sposób. Wszystko dlatego, że miejsca te są słabsze i to na ogół właśnie przez nie przedostaje się woda gruntowa, powodując uszkodzenie ściany. Raczej kiepskim materiałem na ściany fundamentowe okazuje się być z kolei czerwona cegła. Ten budulec wilgoć przenika bez żadnego problemu. Co więcej, wilgoć pnie się w górę ściany, powodując takie defekty, jak puchnięcie, aż wreszcie odpadanie tynku. Do tego dodać należy psujące dobry wygląd ściany zacieki. Dlatego przygotowanie hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest powierzyć doświadczonej firmie.