Urządzanie domu

Kilka zasad montażu drewnianych paneli podłogowych

Więcej szczegółów o panelach drewnianych

Panele podłogowe prezentują się równie dobrze, co drewniane podłogi, a kosztują znacznie mniej. Niskie ceny to nie jedyna zaleta paneli podłogowych – ich zamontowanie jest wszak dziecinnie proste, więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem bez pomocy fachowców. Przeczytaj poradnik, w którym wyjaśniamy, jak zamontować panele podłogowe.

Dostosuj podłoże pod panele podłogowe

Panele podłogowe nie lubią wody – dopuszczalna wilgotność wylewki to 3%. Warto pamiętać również o odseparowaniu ich od podłoża – najlepiej nada się do tego folia PE o gramaturze minimum dwóch dziesiątych milimetra oraz wełna mineralna. Po ich kupieniu nie wyjmuj paneli z paczki – nie uszkodzisz ich, czekając dwa dni – dzięki temu pozbędą się zbędnej wilgoci. Panele i narzędzia gotowe?

Jak układać panele podłogowe?

Teraz najważniejsza wskazówka – panele podłogowe powinieneś układać startując z rogu pomieszczenia. Przed pracą, dokładnie obejrzyj każdy z nich i zwróć uwagę na ewentualne wady fabryczne, gdyż później trudniej będzie je zwrócić. Zadbaj również o temperaturę podłogi – absolutnie minimum wynosi piętnaście stopni Celsjusza. Staraj się montować je wertykalnie względem źródła światła, a w niezbyt szerokich pokojach – zgodnie z orientacją fasad. Połączysz je za pomocą specjalnych klików – to bezawaryjne i nadzwyczaj proste rozwiązanie.

Dylatacje – pozwól panelom podłogowym pracować

Tak, jak inne wyroby drewnopochodne, panele podłogowe rozszerzają się w zależności od warunków cieplnych w domu. Nie zapominaj więc o odstępach dylatacyjnych o szerokości przynajmniej jednego centymetra – będą mniej zauważalne, jeśli zamontujesz też listwy podłogowe.

Adres firmy:
Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]