Reklama, promocja, marketing Zagadnienia IT

Bądź “mobile friendly”, czyli o optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony czy tablety sprawia, że webmasterzy chętniej przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest kilka czynników, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na różnych ekranach. Warto także zagwarantować szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Zastosowanie wyżej wymienionych zasad na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.