Motoryzacja

Uchwyt na rowery na hak czy bagażnik dachowy? Różnice

Dowiedz się, gdzie kupić bagażnik rowerowy na hak 3 rowery.

Budowa ścieżek rowerowych nie tylko w największych aglomeracjach, ale także w licznych miasteczkach wypoczynkowych w kraju i za granicą przyczyniła się do tego, że pakując się na urlop rozważamy, czy zabrać dodatkowo rower. Jeśli nasz rower to „składak”, a przy tym podróżujemy w pojedynkę, można spakować go do bagażnika. Trudności pojawiają się, gdy podróżujemy w większym gronie i chcemy zmieścić gdzieś 3-4 rowery. W takiej sytuacji najlepiej jest użyć platformy rowerowej na hak.

Czy platforma rowerowa wpływa na kierowanie pojazdem?

Rowery można przewozić na dachu pojazdu, montując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej instalowanej na haku. Tak pierwsza, jak i druga opcja umożliwia przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednak mają też nieco minusów. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, może być dużym problemem przede wszystkim dla niewysokich osób. Poza tym zamocowanie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość auta, i chociaż zwykle nie przeszkadza to podczas przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami oraz bramami, to zmienia sterowność samochodu ze względu na to, że mocniej reaguje on na porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają auta, wskutek tego prowadzący je kierowcy muszą zachować zwiększoną ostrożność podczas parkowania tyłem oraz cofania samochodu. Jednoślady umieszczone na platformie nierzadko też wystają poza obrys auta, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich uliczkach.

Bagażnik na rower na hak – sprawdzić przed jego zamówieniem?

Decydując się na zakup platformy na rower na hak należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę parę kwestii. Nie jest to tani zakup, dlatego trzeba już na wstępie oszacować ile sztuk jednośladów docelowo będziemy pragnęli zabrać ze sobą. Bagażnik rowerowego uznanej marki, np. od Thule, posłuży nam lata i o ile nabywamy go z myślą o rodzinnych wyjazdach, trzeba wybrać taki, na którym zmieścimy 3 albo 4 rowery. Drugim istotnym czynnikiem jest oszacowanie całkowitej wagi rowerów – przed zamówieniem bagażnika powinno się upewnić się czy utrzyma on ciężar jaki zamierzamy na nim zawiesić. Sprawdźmy także jak przytwierdzane są rowery do platformy na hak. Większa ilość mocowań trzymających jednoślad na miejscu obniża ryzyko jego przesunięcia się w trakcie przewozu, grożące możliwym uszkodzeniem lakieru. W razie niepewności, jaką platformę rowerową zamówić, polecamy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu posiadającego w ofercie taki asortyment.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]