Zamów silniki prądu stałego.
Dużo sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, małe bądź duże, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb pracy i życia, a przeciętny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak działają te silniki, ani z jakich modułów złożone są.
Silnik prądu stałego – zasługa cenionych innowatorów XIX w.
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak np. Gaston Planté, Michael Faraday czy Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze nieruchomego statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często używane są także silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tej często ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są generalnie cenione za bezgłośne działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.
Gdzie używa się silników elektrycznych DC?
Stwierdzenie, iż silniki na prąd stały są używane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz czytnik DVD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem samochodzików czy pociągów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie kupimy także naszym potomkom. Takie silniki użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo to one napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują także hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki i mechaniki.
Chociaż silniki DC o niskiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od szanowanych światowych producentów.
Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]