Instalacje dla przemysłu

Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

Jeśli potrzebujesz motoreduktora planetarnego, kliknij tutaj.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne układy napędowe skonstruowane głównie z przekładni i silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i jak się ich używa? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę konstruktorów

Motoreduktory umożliwiają skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, w związku z tym zawsze pojawia się nieznaczna różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak hamulce bądź sprzęgła. Największym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe zestawy, które da się bez przeszkód wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów danego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na czasochłonne wyliczenia i testy różnych zestawów elementów. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, umiarkowanych albo znacznych obciążeń, a także do długiego albo krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych rodzajów silników (BLDC, AC, DC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się wielorakie automaty, takie jak wyciągi górskie, linie produkcyjne, schody ruchome albo mieszadła. Duże spektrum ich wielkości, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych zestawów, jakie dzisiaj mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach lub tysiącach, lecz praktycznie w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]