monety numizmatyczne, monety okolicznościowe
Finanse, rachunkowość

Zbieranie monet okolicznościowych może być dobrą inwestycją

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale także obiekt westchnień kolekcjonerów na całym globie. Numizmatyka, będąca początkowo dyscypliną nauki badającą medale, monety a następnie też banknoty, z biegiem czasu przekształciła się w cenione hobby. Liczni numizmatycy traktują jednak zbieranie monet jako rodzaj inwestycji oszczędności w mienie, mogące w przyszłości dać przyzwoite dochody. Odpowiednio wykorzystują to mennice z całego świata, corocznie emitujące dziesiątki tysięcy przepięknych monet numizmatycznych ze złotego oraz srebrnego kruszcu.

Złote i srebrne monety kolekcjonerskie – pasja, która może być inwestycją

Motywów, dla których numizmatycy gromadzą monety oraz banknoty jest mnóstwo. Poniektórzy zachwycają się pieniędzmi, dlatego zbierają środki płatnicze różnych państw. Inni skupiają się na monetach kolekcjonerskich emitowanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy urodzin czy śmierci uznanej postaci se sfery polityki albo kultury bądź znaczącego wydarzenia historycznego. Pozostali poszukują monet, których rewers przedstawia określony motyw, przykładowo związany z roślinami lub mitycznymi postaciami. Jest jednakże grupa osób, której nie interesują popularne numizmaty emitowane w sporych nakładach z miedzi, mosiądzu i niklu, a która poszukuje monet okolicznościowych ze szlachetnych kruszców, przede wszystkim ze srebra oraz złota. Owszem, tego rodzaju numizmaty już pierwszym dniu sprzedaży są wielokrotnie droższe aniżeli zwykłe monety okolicznościowe, jednak należy wziąć pod uwagę, iż ich nabycie bywa świetną lokatą. Po upływie czasu cena złotych oraz srebrnych numizmatów nierzadko bardzo wzrasta, nie tylko ze względu na limitowaną liczbę konkretnego wzoru, ale też z powodu możliwego wzrostu wartości kruszcu, którego są one wybite.

Od czego zależy koszt numizmatu?

Pasjonatom koncentrującym się przede wszystkim na numizmatach produkowanych w Polsce z pewnością nie zabraknie pięknych eksponatów do kupienia. Tylko w zeszłych kilku latach Mennica Polska wyemitowała takie monety jak np. 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz kolekcja Wielcy polscy ekonomiści z wizerunkami m.in. Romana Rybarskiego i Stanisława Grabskiego. Większość monet numizmatycznych emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich wartość, zależnie od daty emisji, wagi i nakładu, oscyluje w przedziale od 80 do nawet 350 zł. Złote i srebrne monety zamknięte są zazwyczaj w kapslu bądź umieszczone w holderze wraz z certyfikatem.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]