system swift
Finanse, rachunkowość

System bankowy SWIFT – co to?

Mimo, iż właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, dużo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z fundamentów efektywnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest najważniejszym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny stosowany współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na świecie wdrożone są też rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]