Finanse, rachunkowość

Poradnik inwestora – kilka informacji o srebrze bulionowym

Więcej o srebrnych monetach bulionowych.

Monety lokacyjne, a więc monety bulionowe, są kolejną opcją dla osób pragnących lokować swoje pieniądze w kruszce. Nie ulega wątpliwości, iż najpopularniejszym metalem szlachetnym również w tym obszarze inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatnich latach coraz więcej krajów zaczęło wybijać srebrne monety bulionowe, które ekspresowo zdobyły nowych sympatyków, w szczególności wśród inwestorów z nieco mniej majętnym portfelem.

Monety bulionowe – srebro to stabilna propozycja dla inwestorów

Nie skłamiemy, jeśli powiemy, iż srebrne monety bulionowe są właściwie nowością inwestycyjną. Wytwarzane są przez mennice kilku krajów, i to dopiero od lat osiemdziesiątych XX wieku (pojawiły się najprzód w Meksyku, w Kanadzie oraz w Chinach). Mimo, że znane są inwestorom już od prawie pół wieku, ich oferta nie jest jeszcze tak szeroka jak podobnych złotych monet. Srebro bulionowe jest jednakże świetną propozycją dla osób potrzebujących zróżnicować swoje aktywa, a które boją się inwestować w nieco kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na inwestycje w złoto bądź platynę. Z jakiego powodu monety bulionowe uznaje się za rozsądniejszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z tego samego metalu szlachetnego? Cena zakupu monet kolekcjonerskich w roku wprowadzeniu na rynek zawsze znacznie przewyższa wartość kruszcu, z którego powstały. Przyczynia się do tego głównie pełny wydatek poniesiony przez mennicę na wybicia monety (między innymi stworzenie przez artystę niepowtarzalnego projektu oraz przygotowanie stosownych sztanc). Nie bez znaczenia ma również to, że numizmaty kolekcjonerskie sprzedawane są w ograniczanej liczbie, co automatycznie zwiększa na nie popyt. Nie oznacza to jednakże, iż z czasem ich wartość będzie zawsze rosnąć! Trzeba mieć na uwadze, iż tak jak jakikolwiek przedmiot kolekcjonerski, monety te są warte tyle, za ile zechce je kupić potencjalny nabywca. Tymczasem srebrne monety bulionowe nie mają wymiaru numizmatycznego (ich wygląd modyfikowany jest niezwykle rzadko i nie mają ograniczonego nakładu), zatem ich wartość mocno powiązana jest z aktualną ceną srebra.

Jaki jest standardowy nominał srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest najtańszym kruszcem inwestycyjnym, toteż monety bulionowe z tego metalu z rzadka wybijane są w wadze mniejszej niż 1 oz, a więc 31,1 g. I chociaż waga 1 oz oraz próba srebra .999 to właściwie norma dla tych monet, na rynku kupimy też monety ważące 3 oz, 10 oz, a nawet 500 g. W krajowych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez trudu dostaniemy popularne na każdym krańcu świata południowoafrykańskie Krugerrandy, kanadyjskie Liście Klonowe oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o niebanalnym nominale 1,5 €.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]