Finanse, rachunkowość

Kiedy warto skorzystać z leasingu autobusów

Firmy przewozowe, które proponują grupowy transport osób, narażone są na mnóstwo opłat, wynikających z użytkowania pojazdów, ich serwisowania, a także konieczności szkolenia kierowców. W szczególności dla początkujących przedsiębiorców, koszty takie stają się ogromne. Co jednak, gdyby dało się je nieco ograniczyć, a przez to zabezpieczyć raczkujące na rynku przedsiębiorstwo przewozowe? Wszystko może zmienić leasing pojazdów, na przykład autobusów.

Leasing autobusów – na czym polega ten rodzaj finansowania?

Leasing to forma umowy cywilno-prawnej, jaka wiąże się z szansą użyczenia leasingowanego przedmiotu odpłatnie, oczywiście na warunkach ustalonych w tejże umowie. Tak więc za pośrednictwem umowy tego rodzaju udostępnia się maszynę potrzebną do produkowania pewnego artykułu lub pojazdy – przykładowo autobusy, ciągniki i naczepy. Na podstawie dokumentu na leasing autobusów, określa się więc ceny, jakie za udostępnienie autobusu powinien zapłacić osoba leasingująca, ale także wymagania, zgodnie z którymi muszą postępować obie strony, np., kto ma obowiązek dbać o nienaganny stan techniczny autobusuoraz o to, żeby samochód wrócił w takim stanie, w którym został przyjęty.

Dlaczego leasing autobusów może się opłać?

Z uwagi na wciąż deaktualizujące się przepisy, przedsiębiorstwa przewozowe – zwłaszcza te prywatne – nie są pewne, że nie napotkają pewnych komplikacji. Świetnym na to dowodem są przedmieścia Warszawy – od początku 2017 roku, władze stolicy zabroniły firmom prywatnym oferować postoje na pewnych przystankach w centrum miasta. W takim przypadku kupno pojazdów staje się nierentowne, a najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy leasingu autobusów na określony okres, ponieważ firma transportowa nie będzie przejmować się, że realizuje również nie przynoszące zysku trasy. Wystarczy jedynie odszukać właściwego doradcę, który wyjaśni klientowi jak zawrzeć korzystny typ umowy.