złoto bulionowe, złota moneta bulionowa
Finanse, rachunkowość

Inwestycja w złoto bulionowe – jakie monety dostępne są w Polsce?

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mają do wyboru kilka metod: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są bite w limitowanym nakładzie

Monety ze złota kojarzą się przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich w paru aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie środków finansowych, w związku z tym ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a poniekąd wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, skutkiem tego ich design niezmiernie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Zazwyczaj złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą bicia. Znamienne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje ciężar oraz próba wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, a ich sprzedaż jest łatwiejsza niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie zamówimy w krajowych sklepach?

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jednak emitenci wybijają także monety o wadze 1/50 czy 1/2 uncji złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zazwyczaj z 24 karatowego złota (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety, a przez to zredukowanie ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o wadze czystego złota, z którego zostały wybite.

W asortymencie rodzimych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, czyli wspomniane wyżej Krugerrandy, Kangura czy Filharmoników Wiedeńskich.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]