Finanse, rachunkowość

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara i wymienić walutę?

W tym miejscu uzyskasz szczegółowe informacje w temacie kursu dolara.

Jeszcze 40 lat temu każdy pragnął posiadać co najmniej kilka banknotów dolarowych, aby wpaść na zakupy do Pewexu. Z kolei w latach dziewięćdziesiątych posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło oznakę powodzenia w życiu zawodowym. Dzisiaj spora grupa Polaków zamawia na co dzień zakupy za dolary, korzystając po prostu z wszechobecnej globalizacji oraz dostępności międzynarodowej dostawy paczek z popularnych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi zatem to, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a kupić go da się także przez internet, ponieważ od kilku lat w Polsce funkcjonują kantory online, które wymieniają złotówki na dolary po kursie częstokroć korzystniejszym niż w bankach.

Z czego wyprodukowane banknoty dolarowe?

Nazwa „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak nazywano monety z Czech zawierające 1 uncję srebra. I w istocie na początku środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty ze znakiem dolara, które przez wiele lat miały dużą grupę przeciwników, pojawiły się dopiero w szóstej dekadzie XIX w. remedium na kryzys z brakiem bilonu. Mało kto wie, że banknoty dolarowe nie są drukowane na arkuszach papieru, a na mieszance włókien lnianych i bawełnianych z dodatkiem kilku innych komponentów, będących sekretem. Nie oznacza to jednakże, że banknoty dolarowe są mocniejsze – ocenia się, że niskie nominały funkcjonują w obiegu maksymalnie do 4-5 lat, natomiast banknoty o wartości 100$ – do 18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a wygenerowany z nich surowiec jest oddawany podmiotom, które robią z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu aż 30 lat, ale są one też najczęściej gubione, a w wielu przypadkach po prostu wyrzucane przez obywateli USA. Według analiz taki los spotyka każdego roku blisko 62 mln $ w bilonie.

Kurs dolara – jego notowania uzyskasz na stronie kantoru online

Dolar to nazwa wielu walut lecz nie ukrywajmy, że jeśli mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w XX w. był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w tym wieku pomału zaczął tracić swoją pozycję. Jednak wymiana dolara nadal stanowi pokaźną część obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara mogą w każdym momencie sprawdzić jego cenę m.in. na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut uaktualniany jest co parę chwil. Na dodatek, można tam zobaczyć historyczne notowania kursu dolara, a także zestawić jego wartość z aktualnymi kursami najpopularniejszych walut.