Baza porad Finanse, rachunkowość

Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Faktura ustrukturyzowana - uzupełnij swoje wiadomości!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie właścicielom przedsiębiorstw na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, lecz dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie absolutnie klarowny. Dzięki temu, że faktury otrzymują jednolity format obojętnie jakie programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane tak samo. Jest to ważna zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego

Każdy właściciel firmy od stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej dostaną zwrot podatku VAT, a także zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (KSeF przechowuje dane o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Watro zaznaczyć, iż nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, lecz trzeba dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]