Biżuteria

Topaz mistyczny – technologia produkcji

Jeśli poszukujesz mystic topazu, koniecznie odwiedź tę stronę

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, który od lat szczyci się wielkim uznaniem miłośników ozdób. Mimo że z pozoru łatwo pomylić się, iż to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie gorąca i powlekany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, które przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, którym jest pokryty. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz ma purpurowy odcień, błękitny zaś jest skutkiem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Szczególnie dobre skutki przynosi wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się także w pracy. Nie bez znaczenia jest też różnorodność barw, sprawiająca, że prościej można dobrać biżuterię do konkretnego stroju.