Biżuteria Zakupy

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, koniecznie wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców do końca życia, a symbolem ich lojalności, zaangażowania i uczucia są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Historia i tradycje dotyczące obrączek ślubnymi

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później, o czym jednak mało osób wie. Już wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu państwach, jak np. w Turcji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Czechach albo we Francji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie według starodawnych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki wspólnie, niemniej jednak zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – dopisz imię małżonka, datę ślubu lub cytat

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej skromnym designem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz) symbolizujące moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się przede wszystkim platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec partnera. Rzecz jasna, są one też częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najczęściej nabywane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]